• page-cover-seat

Bruck z pohľadu jazdca

Tretím podnikom v seriáli Majstrovstiev Slovenska boli preteky v Brucku. Ja, Matej Homola, sa Vám pokúsim priblížiť atmosféru z preteku spoza volantu.

V piatok dorazil tým Homola Motorsport do prekrásneho areálu v rakúskom Brucku. Rozložili sme stan ďalej od dráhy, veď trocha pohybu nezaškodí, a tiež sa to hodilo pri odchode v nedeľu, ale o tom až neskôr. Tešil som sa, že sa konečne po mesiaci dostanem opäť na trať. Po hodine pobytu v Rakúsku /postavili sme stan a vybudovali zázemie na celý víkend/ som sa konečne mohol začať obliekať do kombinézy. Bol som celý bez seba, keď som opäť naštartoval môj motor, ktorý bol skoro celý mesiac na repasii a ja som si za ten čas ani nevrkol. Vyrážam na trať, spoznávam stopu a zisťujem, že sa jedná o veľmi rýchlu trať. Stopky hovoria, že sa zišla veľmi kvalitná konkurencia a vôbec to nebude ľahké. Ale preteky nemajú byť ľahké. Celý deň som drel telo, motor a pneumatiky. Časy ukazovali, že som asi v strede štartovného pola vo svojej triede / Rotax Max Junior/. Darmo, niektorí boli na tejto trati trénovať už pred týždňom a mali ju pekne najazdenú. Na večer sa pekne rozpršalo, a tímová stratégia rozhodla, že nebudeme v poslednom tréningu dňa prestavovať celé nastavenie a ešte riskovať prípadné poškodenie pri nehode. Až čas ukázal, že to nebolo najlepšie rozhodnutie. Schyľuje sa na noc, niečo ľahké hodím do žalúdka  a celý dobodaný od otravných komárov idem spať.

Homola_Bruck_09_foto_1

V sobotu ráno som sa prebudil do oblačného rána. Do tela som našúpal dva párky a hneď som išiel na trať. Časy som jazdil prekvapujúco pomalšie ako v piatok. Všetci sme z toho mali hlavy v smútku a Vlado menil rozety, trysky, ihly atď. V podvečer som sa maximálne sústredil na meraný tréning. Chcel som zo seba vydať maximum, ale takých nás tam bolo dvanásť. Nakoniec z ;toho bolo 6. miesto absolútne a 4. miesto v ;MSR – čiže v strede štartovného poľa. Ale tak mi treba, počas sedem- minútovej kvalifikácie som spravil dve taktické chyby - čas mohol byt podstatne lepší. Spytujem si svedomie a fixujem si ďalšie skúsenosti do mojej pretekárskej „makovice“. Nevadí, bol to len meraný tréning a preteky veľa krát dopadnú úplne inak ako výsledky tréningu. Mierne smutný a unavený padám do postele, aby som bol fit na nedeľné preteky.

Nedeľa ráno: opäť nechutné počasie – ohromné leto. Ranný Warm Up sme vynechali skoro všetci, takže som mal čas sa v pohode najesť. Prvá bodovaná jazda bola na programe okolo desiatej hodine, tak sa motám po depe anokukávam fantastický areál v Brucku / motokary aj s požičovňou, ktorá fungovala na inej trati aj počas pretekov, off roady, vodné skútre, atď/.

Homola_Bruck_09_foto_2

Pred prvou jazdou najprv začína pršať – no paráda – a nastal koncert. Vlado začal prerábať nastavenie na mokrý závod. Po niekoľkých minútach práce však dážď ustal, trať vyschla a Vlado „zaradil spiatočku“ – opäť na sucho. Na jazdu som bol správne nabudený, ale aj nervózny. Štartovať zo šiesteho miesta, nie je úplne najhoršie, ale v strede je obyčajne po štarte „mela“ a v Brucku je aj nevýhoda, že som bol na vonkajšej časti dráhy.  Štart ale vyšiel celkom dobre, jazda bola bezchybná  a ja som sa v záverečnom hodnotení jazdy posunul o jednu priečku na piate miesto. 

Druha jazda sa začínala po obedňajšej polievke. Tým bol v stálej pohotovosti a sústavne sme všetci upierali pohľady k oblohe. Nie preto aby sme si vymodlili dobrý výsledok, ale ťažké mraky nad areálom stále hrozili. Našťastie nezapršalo. Tentoraz som bol na štarte na vnútornej stope, takže to bolo lepšie. Počas jazdy som sa posunul na pekne tretie miesto a spravil som si môj osobný rekord trate. V týme zavládla eufória a už sme mysleli, že sa blýska na skvelý celkový výsledok.

Lenže: tesne pred treťou jazdou začalo pršať a to tak, že nikto nepochyboval, že suché gumy môžeme definitívne odložiť.  Mokrý set up  a ja som zistil, že som sa vlastne v Brucku na vode ešte nezviezol – nervozita stúpala.  Štartoval som z vybojovaného 3. miesta a po prvý krát za celý víkend som si začal zvykať na nenagumovanú časť trate, na  tzv. „antistopu“. V priebehu jazdy som si udržiaval  tretie miesto, ale príliš veľké snaženie a nedostatok tréningu na vode spôsobilo, že som „vymaloval“ hodiny na mokrej trati. Snaha dostať sa späť na pekne miesto spôsobilo ďalšie hodiny a jeden výlet mimo trať. Na chybách sa učíme a toto je dôkazom.

Homola_Bruck_09_foto_3

Konečný výsledok v rámci Majstrovstiev Slovenska v Brucku je 4 miesto. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto preteku podieľali, hlavne Vladovi Hiršovi, ktorý si to so mnou pekne odmakal a to ešte musel stíhať aj motokáru Mareka.

Všetko nechutne mokré treba zbaliť, naložiť do áut a prívesov a vybrať sa domov. Našťastie to tentokrát máme blízko k východu z areálu ale aj domov.

Už teraz sa teším na mekku českého motokárového športu, na populárnu trať v Sosnovej, kde sa pôjde ďalší pretek 8. augusta. Dúfam, že nás prídete pozrieť, alebo nám aspoň držte na diaľku palce.

Výsledok:


4. miesto v MSR Karting

Matej Homola

Bookmakers bonuses with gbetting.co.uk website.