• page-cover-seat

Matej Homola : "Veľmi sa teším z výsledku"

Ostatný víkend sa Team Homola Motorsport s pilotom Matejom Homolom zúčastnil posledného okruhového šprintu v sezóne 2010 na brnenskom okruhu. Po pokuse v júli tohto roku na Slovakiaringu sa Matejovi za volantom pretekárskeho automobilu zapáčilo, a tak po 4 absolvovaných pretekoch na území SR padlo rozhodnutie, že ideme aj do Brna. V dňoch 24.9.- 26.9. sa konal pretek českých majstrovstiev, ktorého súčasťou bola aj ten náš slovenský.

Pre Mateja to bola neznáma pôda, pretože tu nikdy neštartoval a tak týždeň pred pretekom študoval dostupné on-boardy na internete a učil sa ideálnu stopu. Naložila sa Škoda Fabia 1,4 Kit Car a išlo sa.

Vo štvrtok boli zoznamovacie, voľné tréningy, z ktorých absolvoval vlastne iba jeden, nakoľko v druhom mu „pomohlo" von jedno z vozidiel Ferrari a bolo po tréningoch. Našťastie auto skončilo iba v štrkovej zóne a bolo z toho iba „odkameňovanie" vozidla.

m_homola_slovakiaring_12

Podľa predpisov českej federácie je v piatok pred víkendom iba meraný tréning a vlastný pretek je až v nedeľu. Tento predpis nám moc nevyhovoval, nakoľko by Matej potreboval jazdiť čo najviac kilometrov za volantom auta, ale museli sme sa s tým zmieriť.

Meraný tréning však Matejovi vyšiel výborne, keď skončil na 1. mieste v triede do 1400cm³ v rámci celkového medzinárodného preteku a na 14. mieste v celkovom poradí v triede do 2000cm³.

O tréningoch Matej povedal: „Pri incidente vo voľnom tréningu som sa vôbec nezľakol. Pri pretekoch motokár sa to stáva pravidelne, takže som na to vlastne zvyknutý. Veľmi ma potešil vynikajúci výsledok v meranom tréningu. Predbehol som dokonca skúseného českého pretekára Antonína Blažeka na VW Polo, ktoré je v špičkovej kondícií."

Ibaže v sobotu v noci začalo aj v Brne pršať a neprestávalo skoro celú nedeľu. V sobotu v tíme padlo rozhodnutie, že pôjdeme aj nedeľný ranný Warm-Up na vode. A tak sme zakúpili nové mokré gumy, ktoré nám síce prevodovo nesedeli, ale boli hneď k dispozícií. Vo Warm-Upe všetci spozorneli, keď Matej zajazdil 6. najrýchlejší čas v celom 22- člennom štartovom poli. Je vidieť, že tohtoročná „mokrá" motokárová sezóna mala aj svoje pozitíva- Matej je na vodu zvyknutý a vyjazdený.

m_homola_slovakiaring_10

Do vlastného preteku však prestalo pršať, trať vysychala, a tak sa v preteku opäť ku slovu dostával hlavne výkon motora. Celý pretek Matej bojoval o 1. miesto v triede do 1400cm³ s niekoľkonásobným mastrom ČR, už spomínaným, Blažekom.

Nakoniec z toho bolo „iba" 2. miesto v MČR a 1. miesto v rámci MSR v triede do 1400cm³.

O preteku Matej povedal: „Celý pretek som bojoval s Blažekom a s Christianom Malchárkom na dvojlitrovom Cliu. Vplyvom zlého prevodu som strácal hlavne v pasáži do kopca a na rovinách. Všetko som musel doháňať jazdou „na doraz", hlavne v technickej časti na „štadióne" a jazdou „na brzdy". Pár krát mi to nevyšlo a bola z toho krízovka, ale nakoniec som všetko zvládol a teším sa spolu s tímom z krásneho výsledku a ďalších nazbieraných skúseností. Všetkým touto cestou ďakujem, že mi umožnili štart v tejto sezóne," dodal Matej, najmladší (16- ročný) účastník pretekov.